Zacznę od tego, że choć tytuł brzmi ładnie, to wcale tak ładnie i prosto nie jest. Jak wybrać to idealne? Dowiesz się z tego postu.
Zakup mieszkania to przede wszystkim jeden z najważniejszych zakupów i zwykle na całe życie. W nim tworzymy rodziny, wychowujemy dzieci i przeżywamy cudowne chwile. Jest naszą oazą, a dla młodych ludzi jest swego rodzaju nowym początkiem.
Często dostaję pytania o pomoc przy wyborze wymarzonego m2. Klientom, zazwyczaj po przejrzeniu setnej oferty, opadają ręce, bo wybór jest naprawdę spory i ceny też mają swój rozstrzał. Najczęstsze pytanie, jakie dostaję to: „Czy kupić z rynku wtórnego, czy pierwotnego?” Statystyki pokazują, że nawet 40% ludzi woli kupić z rynku wtórnego, a 60% z pierwotnego.
Bez względu na to, jaki rodzaj rynku wybierasz, zasady szukania wymarzonego mieszkania nie ulegają zmianie.
Rynek pierwotny – zalety:
- innowacyjne budownictwo
- przestronne windy
- czyste klatki
- niższe koszty użytkowania
- bogatsza oferta mieszkaniowa
- spokojne sąsiedztwo
- garaż podziemny
- stan deweloperski – możliwość urządzenia wnętrza bez konieczności drastycznych zmian np. elektrycznych. (Nie mylić przeniesienia czy dodania kilku gniazd elektrycznych z całkowitą wymianą starych kabli i bezpieczników w całym mieszkaniu.)
- przyjazne zagospodarowanie terenu dla najmłodszych
- ogrodzone, monitorowane osiedle
- pewność, że mieszkanie nie jest zadłużone
- brak prowizji dla agenta nieruchomości.
Rynek wtórny – zalety
- możliwość negocjacji ceny i tańsza oferta za m2
- szybka transakcja zakupu
- możliwość kupienia wykończonego mieszkania bez konieczności remontu
- otwarty teren
Lokalizacja
Jednym z ważniejszych czynników przy wyborze mieszkania jest lokalizacja. Zazwyczaj zwracamy uwagę na to, jak daleko od danego miejsca będziemy mieć do pracy, czy trasa jest sprzyjająca, w jakiej odległości od nieruchomości znajduje się szkoła, czy blok nie stoi blisko drogi szybkiego ruchu, czy infrastruktura jest przyjazna i bezpieczna dla dzieci i czy w pobliżu są sklepy. Dla większości inwestorów lokalizacja stanowi główny aspekt. Często jest tak, że mieszkając lata w danej lokalizacji jesteśmy do niej przyzwyczajeni i zazwyczaj nie szukamy nigdzie daleko, ale zdarza się tak, że klienci chcą przeprowadzić się gdzieś dalej, zacząć nowy etap, uciec od wścibskiej teściowej i wybierają nawet inne miasto, a żeby to „mamusia” za często na kawkę nie wpadała.
Jakakolwiek jest Twoja historia i potrzeba zmian, to przy wyborze mieszkania zwróć również uwagę na rozkład danej inwestycji oraz jej metraż.
Metraż i układ funkcjonalny

Jeśli wybierasz małe przestrzenie, szukaj wygodnego układu, prostego. Czasem układ sam na nas wymusza takie, a nie inne rozmieszczenie mebli, że “tu sofa, tam kuchnia, stół i krzesła, tyle.” W małych wnętrzach chodzi o funkcjonalność i o to, by wszystkie składowe wyposażenia się zmieściły. Bierz pod uwagę, że w małych wnętrzach zawsze gdzieś będzie trzeba przejść na kompromis, ale dzięki prostemu układowi, wnętrze stanie się bardziej uporządkowane, bo każda rzecz będzie miała swoje miejsce. Małe wnętrza urządzone z głową na pozór nie są ciasne (ale o tym opowiem Wam w innym poście). Wiadome jest, że metraż to parametr rosnący wraz z ceną, ale jeśli możemy pozwolić sobie na mieszkanie o pow. 75 – 90 m2 na planie otwartym to takie mieszkanie też ma dużo zalet. W takich wnętrzach mamy możliwość większych zmian układu. W tym przypadku warto skonsultować się z architektem wnętrz, który profesjonalnie dopasuje układ do Waszych potrzeb. Przy wyborze układu należy zwrócić uwagę na konieczność potrzebnych szaf wnękowych, szafek kuchennych czy blatów roboczych.
Cena mieszkania
Skoro mamy już wstępnie wybrane mieszkanie spośród miliona ofert, to teraz pytanie: ile ta przyjemność będzie nas kosztować? No właśnie. Cena w całym tym przedsięwzięciu odgrywa największą rolę. Wiadomo, budżet nie jest z gumy, w większości są to inwestycje kredytowe, dlatego bardzo ważne jest przeanalizowanie kosztów miesięcznych utrzymania danej nieruchomości. Wysokość czynszu odgrywa znaczącą rolę, głównie wybierając mieszkanie z rynku wtórnego. Przede wszystkim należy negocjować ceny ofertowe danej nieruchomości i do tego pamiętać o kosztach ukrytych, takich jak codzienny dojazd do pracy, po dzieci do szkoły, odległość i koszty związane z dowożeniem dzieci na zajęcia dodatkowe często na drugi koniec miasta, czy podróż po większe zakupy do supermarketu. Dlatego tu też lokalizacja ma znaczenie bo dobrze jest mieć każdy punkt po drodze na trasie do swojego domu.
Wybór mieszkania to decyzja na całe życie, więc warto, żeby była przemyślana i podjęta mądrze. W tym poście pokazałam Wam na co zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu wymarzonego m2. I bez względu czy małe, czy duże, z wielkiej płyty czy nowoczesny apartamentowiec. To mieszkanie ma być Twoje, więc życzę Wam abyście dokonali mądrego wyboru i mogli cieszyć się nim latami tworząc przy tym piękne wspomnienia.